*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٨٨٢١ ١٢:٣١ - 1400/06/20   مدیر حوزه علمیه خراسان ارسال به دوست نسخه چاپي


مدیر حوزه علمیه خراسان

هدایت سیاسی، رسالت حوزه و روحانیت است


مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به رسالت‌های حوزویان در عرصه‌های سبک زندگی جامعه، گفت: متمرکز عمل‌ کردن در انجام رسالت حوزوی که به‌تعبیر مقام معظم رهبری، همان هدایت دینی، هدایت سیاسی و خدمت اجتماعی است، بسیار مهم است و یک اصل محسوب می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری حوزه از مشهد مقدس، حجتالاسلام والمسلمین سیدمصباح عاملی در دیدار آیتالله اشرفی شاهرودی که در محل مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان برگزار شد، با بیان اینکه در پنجسال گذشته فعالیتهای خوبی شروع شده و امروز ثمرات آن را مشاهده میکنیم، گفت: در هر عرصهای که به سبک زندگی جامعه مربوط میشود، چند مرحله باید طی گردد. نمیتوان جامعه را با امر و نهیِ بدون پشتوانه علمی، معرفتی و... هدایت کرد که بر این اساس، مرحله اول، تولید علم است.

مدیر حوزه علمیه خراسان تربیت نیرو را گام دوم خواند و مفید بودن این امر را مشروط به چهار مؤلفه دانشی، بینشی، ارزشی و روشی دانست و افزود: مدرسهای ویژه تربیت کادر برای عرصههای مختلف نظام اسلامی، در راستای همین امرِ لازم در حوزه علمیه خراسان تأسیس شده است.

عضو شورایعالی حوزه علمیه خراسان در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت جزیرهای عمل نکردن نهادهای حوزوی اشاره و خاطرنشان کرد: از روز اول فعالیت مدیریت حوزه بر این نکته تأکید شده است؛ زیرا اگر جزیرهای عمل گردد، توان لازم برای فعالیت مناسب و مطلوب کم میشود؛ درحالیکه با عملکرد «تمرکزمحور» بهتر میتوان اقدام کرد.

وی یادآور شد: متمرکز عمل کردن در انجام رسالت حوزوی که بهتعبیر مقام معظم رهبری، همان هدایت دینی، هدایت سیاسی و خدمت اجتماعی است، بسیار مهم است و یک اصل محسوب میشود.

مدیر حوزه علمیه خراسان، ضمن تأکید بر شناخت اولویتها، همچون مسئله مقابله با کرونا، ابراز کرد: طلاب حوزه علمیه خراسان با همین نگاه نسبت به قضیه مقابله با این بیماری ورود کرده و مسائل مختلفی از قبیل تجهیز اموات و نیز امور بالینی در بیمارستانها را با نهایت تواضع انجام دادند.

حجتالاسلام والمسلمین عاملی با بیان اینکه بحث عفاف و حجاب بهخوبی در حوزه علمیه خراسان دنبال شده است، گفت: باید بهصورتی قویتر درباره اقدامات انجامشده، اطلاعرسانی کنیم تا این مسئله بهطور منطقی، کارشناسی و مؤثرتر تبیین و مطرح شود.

مدیر حوزه علمیه خراسان در پایان بر دانشافزایی مستمر برای طلاب و مبلغان تأکید و آن را یکی از امور اساسی خواند.

 

  حوزه، محتوای اسلامی علوم انسانی را ارائه دهد

آیتالله مصطفی اشرفی شاهرودی نیز در نشست با مدیر حوزه علمیه خراسان، از حجم فعالیتهای گسترده علمی- پژوهشی در عرصه تألیف، نگارش و انتشار در حوزه علمیه خراسان گفت و اطلاعدهی از آن به اقشار مردم جامعه را مورد تأکید قرار داد.

وی با اشاره به لزوم ورود حوزه علمیه به بحث علوم انسانی، ابراز کرد: حوزه باید محتوای متناسب با نگاه اسلامی برای این دانشها ارائه دهد؛ نه اینکه متن استفادهشده آنان برگرفته از متون غربی باشد.

استاد حوزه علمیه خراسان، راهنمایی اقشار مردم برای برطرف شدن شبهاتشان در زمینههای مختلف اجتماعی و معرفی کتابها و محتواهای لازم را از سوی مبلغان ضروری دانست.

برنامهریزی برای اعزام روحانیون به دبیرستانها و دانشگاهها، جهت تبیین و توضیح مسائل روز که دانشآموزان و دانشجویان با آن مواجه هستند، از تأکیدات آیتالله اشرفی شاهرودی بود.


خروج