*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٣١٨٠ ١٤:٠٦ - 1399/04/01   استثنائاتی وجود دارد، اما حوزه امروز انقلابی استدبیر شورای‌عالی حوزه‌های علمیه در اجلاسیه مدیران استانی حوزه‌های علمیه تصریح کرد ارسال به دوست نسخه چاپي


استثنائاتی وجود دارد، اما حوزه امروز انقلابی استدبیر شورای‌عالی حوزه‌های علمیه در اجلاسیه مدیران استانی حوزه‌های علمیه تصریح کرد

استثنائاتی وجود دارد، اما حوزه امروز انقلابی است


اجلاسیه مدیران استانی و معاونان و مدیران مدارس علمیه مراکز استان‌ها با اعضای شورای‌عالی حوزه‌های علمیه با سخنرانی آیات و حجج‌اسلام حسینی بوشهری دبیر شورای‌عالی حوزه‌های علمیه، اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه، رستم‌نژاد معاون آموزش حوزه‌های علمیه زمانی دبیر ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه، نبوی معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه ملکی معاون تهذیب حوزه‌های علمیه ۱۹‌تا 21خرداد در سالن آیت‌الله حائری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد. در این نشست ویدئوکنفرانسی مدیران حوزه علمیه استان‌ها نیز به بیان فعالیت‌های حوزه استان متبوع خود در ایام کرونا در بخش خدمات جهادی راه‌اندازی دروس حوزه در بستر فضای مجازی، پذیرش حوزه‌های علمیه و ... پرداختند...

به گزارش خبرگزاری حوزه، آیتالله حسینی بوشهری در این اجلاسیه با اشاره به لزوم آیندهنگری در برنامههای حوزههای علمیه، عنوان کرد: خوشبختانه در همه ادوار و این دوره، رابطه تنگاتنگی بین شورایعالی و مدیریت حوزههای علمیه وجود داشته و شورا برنامههای مدیریت را در عموم موارد تأیید و با آن همراهی کرده است.

دبیر شورایعالی حوزههای علمیه با تاکید بر اینکه در عصر غیبت، بار سترگ دینداری بر دوش حوزههای علمیه بوده و تا آخر باید پای این حرکت بزرگ بمانیم، به روایتی از امام صادق علیه السلام اشاره و مطرح کرد: مبنا باید کتاب و سنت باشد؛ کسانی که صرفاً با حرفهای دیگران وارد دین میشوند، چون پایهای ندارند، با حرف دیگران نیز از دین خارج میشوند.

دبیر شورایعالی حوزههای علمیه یادآور شد: اینگونه نیست که دل خوش کنیم به کسانی که نام عالم را یدک میکشند؛ چراکه بایدها و نبایدهایی متوجه عالمان دین است؛ عالمان دین باید در مردم تأثیر مثبت بگذارند؛ برخی افراد نیز هستند که مردم به آنها دل خوش کردهاند؛ اما اهل هوای نفس هستند.

آیتالله حسینی بوشهری تاکید کرد: برخی از علما از تواناییها و علم بالایی برخوردارند؛ اما نتوانستهاند جامعه را بهرهمند کنند. این از نبایدهای عالمان دین به حساب میآید.

وی با اشاره به نقشهای طلاب بعداز تحصیل اضافه کرد: نقش هدایتگری برای جامعه نخستین نقش است، هدایتگری سیاسی دیگر نقش طلاب در جامعه است. این نقش و بصیرتافزایی بهعنوان یکی از اهداف اساسی حوزههای علمیه است؛ همچنین راهنمایی و حضور در عرصههای مختلف خدمات اجتماعی از دیگر نقشهای طلاب است.

امام جمعه قم با بیان اینکه طلاب باید نسبت به زمانه خود شناخت داشته باشند و اگر فضای مجازی به تخریب کردن میپردازد، طلبه باید بتواند با اشراف کامل به این شبهات پاسخ بگوید، هدایتگری عملی را مکمل و مهمتر از هدایتگری تبلیغی دانست و ابراز کرد: این نوع هدایتگری از وظایف حوزویان است.

آیتالله حسینی بوشهری خاطرنشان کرد: برخی اعتقادات بهصورت موروثی است و نقش علمای ما این است که این اعتقادات را پالایش و اعتقادات صحیح را تقویت میکنند.

دبیر شورایعالی حوزههای علمیه با ذکر این مطلب که اگر امروز نامی از دین و مکتب به گوش ما میرسد، بهدلیل تلاشهای علمای دین بوده است، تصریح کرد: ما بهجای کمیتگرایی، باید به دنبال کیفیتگرایی باشیم اگر یک عالم درست تربیت شود، شعاع وجودی او خیلی جاها را پوشش میدهد؛ اما اگر طلاب غیرتأثیرگذار تربیت شوند، ناموفق خواهیم بود؛ بنابراین باید در گزینش طلبه دقت فراوان بشود. دبیر شورایعالی حوزههای علمیه افزود: ما باید روی تعلیم و تربیت طلاب سرمایهگذاری ویژهای انجام دهیم. استادان و مدیران مدارس استانها باید از این نظر، وضعیت مطلوبی داشته باشند؛ چراکه امر تهذیب طلاب بسیار مهم است.

آیتالله حسینی بوشهری تصریح کرد: اینکه رهبر معظم انقلاب روی انقلابی ماندن و بصیرتافزایی در حوزه تاکید میکنند، مشخص میکند که این مسئله بسیار مهم است. برخی طلاب از نظر علمی وضع مناسبی دارند؛ اما نسبت به انقلاب بیتفاوت هستند. حوزه ما باید طلاب را به سمت بصیرت سیاسی رهنمون کند. وی در ضمن اشاره به اینکه جریان غیرانقلابی، رویکرد استثنایی محدود، معدود و اندک است وجه غالب حوزه را انقلابی دانسته و خاطرنشان کرد: البته حوزه امروز ما انقلابی است و ما آن تعداد محدود را به حساب حوزه نمیگذاریم؛ در تاریخ میبینیم که هر جا روحانیت در نهضتها کنار کشید، کار ناقص ماند؛ اما هر جا روحانیت وارد کار شد، نتیجه مطلوب حاصل شد.

امام جمعه قم با بیان اینکه حضور گسترده طلاب در میدان مبارزه با کرونا برگ زرینی در کارنامه روحانیت بوده است، خاطرنشان کرد: طلاب ما امروز برای حفظ جان مردم به میدان آمدهاند؛ چنانچه در سیل سال گذشته نیز ۱۴ هزار طلبه فداکارانه در میدان حضور پیدا کردند.

 

 مشارکت ۵۰۰ استاد در تهیه درختوارههای دانشی حوزه

آیتالله اعرافی نیز در این اجلاسیه عنوان کرد: همه ما سربازانی هستیم که در مقاطع تعیینشده باید نقش خود را مخلصانه در تعالی حوزهها ایفا کنیم.

وی با بیان اینکه در بیان گزارشها باید سهم همه را دیده و گزافه نگوییم و همچنین نیمههای خالی و پر لیوان را با هم ببینیم، گفت: حوزه علمیه بهرغم همه پیشرفتهایی که داشته، ظرفیتهایی دارد که هنوز به فعلیت نرسیده است.

مدیر حوزههای علمیه با بیان اینکه آینده تشیع، مکتب اهلبیت علیهم السلام، اسلام و بشریت به کار حوزویان گره خورده است، ادامه داد: همه ما باید به سمت حوزههایی حرکت کنیم که پاسخگوتر، بیدارتر، اجتماعیتر، انقلابیتر و علمیتر باشند؛ شورایعالی دوره فعالی را پشت سر گذاشته و مجموعهای از اسناد مدیریت حوزه را به تصویب نهایی رسانده است.

وی یادآور شد: قریب ۱۵ "نظام جامع راه" درازمدتی را برای حوزه ترسیم کردهایم که شورایعالی در جلسات متعدد و فراوان آنها را به تصویب رساند. مجموعه این اسناد نتیجه کار سنگین طلاب در بخشهای کارشناسی بود و تدوین و تصویب این اسناد، کار ارزشمندی بوده که رهبر معظم انقلاب نیز چند بار این کار را ستودند.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه تصریح کرد: در کنار این ریلگذاریهای کلان، مقررات و مصوبات متعددی انجام شده است؛ بهطور مثال مصوبه ۳۱۳ به مقررات جدید تبدیل شد که کار بسیار بزرگی بود.

مدیر حوزههای علمیه خاطرنشان کرد: در شورای گسترش، صدها مصوبه گذرانده شده و بسیاری از مجوزهای اصولی یا موقت، تبدیل به دائم شده است؛ بخشهایی از قوانین این شورا نیز اصلاح شد.

آیتالله اعرافی با بیان اینکه در شورای گسترش، قلمرو تازهای برای صدور مجوزهای حوزوی برای مراکز فرهنگی، تبلیغی و هنری در حوزه گشوده شد، اضافه کرد: صدور مدارک برای ایثارگران از دیگر مصوبات مهم شورای گسترش بود که ۱۲۰۰ مدرک در این سالها برای ایثارگران صادر شد.

مدیر حوزههای علمیه اظهار داشت: یک نظام شورایی برای اصلاح ساختار و شکلگیری شوراهای استانی ایجاد شد که این شوراها یکی از مظاهر فکر جمعی است. شورای پژوهش یکی از شوراهای فعال بوده که قریب به ۵۰ طرح در آن به تصویب رسیده است.

وی با بیان اینکه ما نباید در شکلگیری شوراها و واگذاری امور به آنها زیادهروی کنیم و باید در چارچوب تعیینشده از ظرفیت آنها استفاده کنیم، گفت: ارتباطات ما با بخشهای مختلف حوزوی باید برای بهرهگیری از افکار دیگران، اطلاعرسانی و فعالتر شدن حوزه در عرصههای مختلف بیشتر شود.

آیتالله اعرافی یادآور شد: ارتباط با مراجع تقلید یکی از توفیقات حوزه بوده و جلسات متعددی با رهبر انقلاب و دیگر مراجع تقلید برگزار شده است. ارتباطات مناسبی هم با جامعه مدرسین انجام شده و ارتباط با دانشآموختگان نیز از دیگر فعالیتها بود؛ ارتباط با مراکز و نهادهای حوزه هم در قالب هماهنگیهایی انجام شد. وی ارتباط حوزه با بدنه نظام و نهادهای مرتبط با آن را امری مهم دانست و تأکید کرد: در این زمینه برنامههای مهمی آغاز و طرح آمایش برای این منظور راهاندازی شده؛ در این طرح کارویژههای روحانیت شناسایی و بیشاز ۵۰ نهادی که باید محصول حوزه را به کار بگیرند، شناسایی و نشانهگذاری شده است.

مدیر حوزههای علمیه مطرح کرد: ما در طرح آمایش باید حداقل ۵۰ تفاهمنامه و اقدام مشترک را شناسایی کنیم و این باب وسیع باید استمرار پیدا کند؛ بهطور مثال در الگوی آموزش و پرورش حداقل ۴۰ برنامه به امضای مدیر حوزههای علمیه و وزیر آموزش و پرورش رسید.

آیتالله اعرافی ابراز کرد: در حوزه آموزش، ایجاد درختواره دانشی یک کار بزرگ و یک نگاه کلان به قلمرو حوزه بود. نکته مهم این است که افقهای دانشی حوزه تصویر شده و برای نخستینبار متن و قلب حوزه به تمام رسالتهایش توجه کرده است.

آیتالله اعرافی با اشاره به پایهریزی گروههای علمی، گفت: در حوزه آموزش بیشاز ۶۰ عنوان متن جدید پایهریزی شد؛ همچنین در این حوزه، ارزیابی از مدارس و مراکز و رتبهبندیها کلید خورده است.

امام جمعه قم در دومین روز این اجلاسیه، با بیان اینکه ما در قلمرو بینالمللی تأخر داریم و حوزهای بینالمللی نیستیم و به ابداع و ابتکار و فعالیت بیشتر نیاز داریم، افزود: برای تقویت کارهای بینالمللی تسلط بر زبان و مهمتر از آن فهم معادلات بینالمللی ضروری است و در سراسر حوزهها و مدارس باید متن و منابعی تولید شود که طلاب را در فضای بینالمللی قرار دهد؛ همچنین در متون و منابع درسها نیز، باید رویکرد بینالمللی داشته باشیم که در این بخش خلأ وجود دارد.

آیتالله اعرافی با تأکید به اینکه توجه به مباحث تربیتی باید در رأس توجهات مدیران مدارس باشد، افزود: ما باید مراقبت داشته باشیم که بهتعبیر حضرت آیتالله جوادی آملی نهالفروشی نکرده و بهسادگی طلاب توانمند را در اختیار دیگر نهادها قرار ندهیم؛ ضمن اینکه طلاب فعال در دیگر نهادها، باید به فعالیتهای طلبگی خود ادامه دهند.

وی با بیان اینکه با همت مدیران استانی و شورای معاونان گامهای بلندی در زمینههای گوناگون برداشته شده است، یادآور شد: ما نباید به کار حوزه نگاهی اداری، روزمره، عادی و متعارف داشته باشیم؛ بلکه باید نگاه ما به سمت آرمانهای بزرگ و نگاه مجاهدانه باشد و کارهای بر زمین مانده را انجام داده و به نیازهای دنیای معاصر پاسخگو باشیم.

آیتالله اعرافی با اشاره به اینکه تاکنون قریب به ۸۰ توصیه یا مصوبه در ضمن مباحث این دو روز مطرح شده که لازم است دنبال شود، گفت: ما باید قدرت فکری مخاطب خود را اصل بدانیم، حوزه نیرومند در علم و دانش، تحقیق، اخلاق و معنویت باید قوی باشد تا بازتاب آن را در تمام بخشهای زندگی شاهد باشیم.

امام جمعه قم یادآور شد: فلسفه وجودی حوزه این است که خادم مردم، جامعه و ارزشهای متعالی باشد؛ این مستلزم همگرایی و تبادل تجربیات مراکز حوزوی است.

مدیر حوزههای علمیه ساماندهی گروههای جهادی را ضروری دانست و گفت: نباید انگیزه کار جهادی را با شکل اداری دادن به آن، کم کنیم. ستادهای بحران و گروههای جهادی نقش مهمی در افزایش اعتبار حوزه دارند. این مجموعهها باید حفظ شده و ارتقا پیدا کنند؛ چراکه اینها پشتوانه حرکت ماست.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه خاطرنشان کرد: نظام روحانیت در معرض دسیسهها و آسیبهای بیرونی قرار گرفته و از وظایف مسئولان حوزه آسیبشناسی مستمر و نظارت بر نهاد روحانیت است.

وی اظهار داشت: ارزیابیهای سالانه و رتبهبندیها باید با جدیت دنبال شود، مدیریتهای استانی، همکاران، مدیریتهای مدارس و اساتید باید تحت ارزیابی قرار گیرند.

 

 بارگذاری ۳۳هزار فایل صوتی آموزشی

حجتالاسلام والمسلمین مهدی رستمنژاد هم در این اجلاسیه با بیان اینکه بهصورت ناگهانی وارد بخش تدریس مجازی شدیم، امکان بارگذاری فایل صوتی اساتید، امکان ارتباط و مشاهده مستقیم استاد و شاگرد، عدم الزام برای نصب و نبود پیچیدگیها در دیگر شبکههای مجازی را از مزیتهای سامانه نجاح دانست و ادامه داد: کسب تجربه جدید در آموزش مجازی، تجهیز و تهیه زیرساختهای متناسب، آمادگی جهت استفاده بیشتر از ابزارهای مجازی، امکان ارزیابی علمی اساتید و استفاده حداکثری از زمان را میتوان از جمله دستاوردها دوران کرونا دانست.

معاون آموزش حوزههای علمیه ابراز کرد: ۱۷ درصد از کل مدارس وارد شبکه مجازی آموزش شدند که از این میزان ۳۳ هزار فایل صوتی از اساتید سراسر کشور بارگذاری شده و اگر ما تمام مدارس کشور را زیر این بار ببریم، گنجینه عظیمی از تدریسها را خواهیم داشت.

وی ضمن اشاره به آسیبهای آموزش مجازی تأکید کرد: در بحث امتحان، مدارس سطح یک مجاز شدند که مستقلاً تصمیمگیری کنند. آموزش غیرحضوری مجازی و امتحان سطوح عالی بهصورت مجازی برگزار میشود.

معاون آموزش حوزههای علمیه با اشاره به تغییرات انجامشده در پذیرش حوزههای علمیه بهسبب کرونا، تصریح کرد: راهاندازی نرمافزار جدید و جامع، توسعه زمان پذیرش تا اواخر خردادماه، امکان تقدم پذیرش کمیسیونی و مصاحبه بر آزمون، از تغییرات انجام شده است.

 

 ۱۷ هزار و ۵۰۰ طلبه در ایام کرونا به کار جهادی پرداختند

حجتالاسلام والمسلمین زمانی نیز در این اجلاسیه، با ذکر این مطلب که تلاشهایی که حوزویان در این ایام بهعنوان کار جهادی انجام دادند، برگ زرینی در تاریخ روحانیت بود، با اشاره به تشکیل ستاد بحران حوزه در سه سال پیش مرکب از ۷ نهاد عالی حوزوی، به ایجاد ۱۰ کمیته تخصصی این ستاد در ایام شیوع کرونا پرداخت.

وی با اشاره به اینکه نخستین کمیته، کمیته عیادت از بیمارستانها بود که حدود ۷۰۰ طلبه در قم در این کمیته ثبتنام شدند، خاطرنشان کرد: هزار و ۲۵۰ طلبه جهادی در قم و ۱۷ هزار و ۵۰۰ طلبه جهادی در کشور در چند ماه اخیر وارد میدان شدند.

مسئول دفتر سیاسی اجتماعی حوزههای علمیه یادآور شد: تعدادی از طلاب بهجای عیادت، همراهی با بیماران را پذیرفتند. ما برای توجیه طلاب ۵ ساعت دوره آموزش، ۵ ساعت دوره مشاوره و مراقبت و ۳ ساعت دوره اطلاعات پزشکی برگزار کردیم.

دبیر ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه بیان کرد: گروه دوم ما، گروه تجهیز و تشییع مرحومان کرونا بود؛ ما در برخی از شهرها مشاهده کردیم که غسالها حاضر به غسل مؤمنان نبودند که در این شرایط طلاب وارد میدان شدند.

حجتالاسلام والمسلمین زمانی تأکید کرد: طلاب خواهر نیز در تغسیل جنازههای زنان بهصورت افتخارآمیز حضور پیدا کردند.

وی با اشاره به اقداماتی در زمینه بازدید و تفقد از خانوادههای مرحومان و بررسی خانوادههای محروم و امدادرسانی به آنها، بیان کرد: ارائه خدمات مشاورهای به بیماران کرونایی در گروه سوم دنبال میشد؛ برای این منظور ما از دو ظرفیت انجمن روانشناسی حوزه علمیه قم و مراکز روانشناختی و مشاورهای استفاده کرده و کمیته مشاوره را با ۷۵ عضو تشکیل دادیم که بسیار مؤثر ظاهر شدند.

دبیر ستاد حوزوی بحران و حوادث غیرمترقبه با اشاره به گندزدایی و آفتزدایی بیمارستانها، مدارس، منازل و خیابانها توسط طلاب، خاطرنشان کرد: در قم ۲۰ هزار خانواده محروم که از کرونا متضرر شدند، شناسایی شدند.

 

 افزایش سهمیه سربازطلبه به ۲هزار نفر

حجتالاسلام والمسلمین ملکدار نیز در این اجلاسیه با ارائه گزارشی از خدمات مرکز مدیریت حوزه به طلاب در ایام کرونا، گفت: با بهرهمندی از مساعدتهای مراجع تقلید، به عموم طلاب و اساتید در قالب بستههای معیشتی کمک شد و همچنین مدارس علمیه ضد عفونی شده و بستههای بهداشتی به آنان داده شد.

مسئول مرکز امور طلاب و دانشآموختگان حوزههای علمیه از تمدید سکونت ۱۰۰ نفر از طلاب در شهرک مهدیه و فاطمیه بهخاطر مشکل جابهجایی و نقل و انتقال در ایام کرونا خبرداد و به سهمیه طلاب بهعنوان سرباز طلبه در نهادهای کشور اشاره کرد و گفت: امسال سهمیه حضور طلاب بهعنوان سربازطلبه در نهادهای مختلف از جمله آموزش و پرورش، به 2هزار نفر افزایش یافته است؛ چراکه تأکید مقام معظم رهبری بر حضور حداکثری طلاب در نهادی مثل آموزش و پرورش در کشور است.

حجتالاسلام والمسلمین ملکدار با بیان اینکه بهکارگیری طلاب در نهادها حتماً باید در جهت کارهای فرهنگی و تبلیغی باشد؛ نه اجرایی صرف، افزود: در بدو تقاضای طلاب برای سربازطلبگی در نهادها، بایستی با انجام مصاحبه حضوری از طرف معاونت تبلیغ و امور فرهنگی توانمندی تبلیغی و فرهنگی آنها احراز گردد و همچنین نظارت به بهکارگیری طلاب در نهادها جهت امور فرهنگی و تبلیغی از طرف معاونتهای مختلف حوزه الزامی گردد.

حجتالاسلام والمسلمین ملکدار در ادامه با اشاره به چهلمین سالگرد دفاع مقدس و برنامههای مرکز مدیریت حوزه در این راستا، ادامه داد: بر اساس اعلام ستاد کل نیروهای مسلح، ستادی در برخی نهاد و دستگاهها شکل گرفت که این ستاد در حوزه علمیه نیز دستورالعملش، توسط مدیر حوزههای علمیه ابلاغ و بهشکل یک ستاد مرکز و یک ستاد استانی تشکیل و برنامههای آن از سوم خرداد آغاز گردید.

وی با اشاره به اهداف این برنامهها، گفت: این برنامهها که در طول سال انجام میشود، زمینه انقلابی ماندن حوزه و بصیرتافزایی طلاب را فراهم خواهد آورد و از همه نهادهای حوزوی و مدیران استانی این نهادها درخواست داریم، از این ظرفیت استفاده نمایند تا بتوانیم با اجرای این برنامهها، دَین خود را به این تاریخ پرافتخار و امام عزیز و شهدای گرانقدر ادا کرده باشیم.

 

 افزایش چشمگیر فعالیت مبلغان در فضای مجازی پساز کرونا

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزههای علمیه هم در دومین روز از این اجلاسیه با بیان اینکه ما غیر از سایتها و وبلاگها، ۶۲ کانال داریم که مطالب خود را از طریق آنها منتقل میکنیم، افزود: اندیشه برتر، تحلیلگر ۵۷، اندیشه تشیع، پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب، فرزندپروران موفق، مرکز جامع مشاوره خانواده، ایران باستان، پرسمان اعتقادی، قرآن و حدیث، مرکز نشر احادیث، نقد صوفیه، نقد بهائیت، نقد عرفانهای نوظهور، تاریخ حقیقی ایران و نقد عقاید وهابیت، از جمله درگاههایی هستند که در آنها فعال هستیم.

حجتالاسلام والمسلمین نبوی با اشاره به اینکه خبرگزاریهای فارس، مهر، ایرنا، ایکنا و بصیر بسترهای رسانهای هستند که ما با آنها ارتباط داریم، گفت: ۱۲۰ مبلغ اینترنتی داشته و به سمت محصولمحوری رفتهایم و محصولاتی که طلاب تولید میکنند، از آنها خریداری میشود.

وی ادامه داد: سایت رهروان ولایت از ابتدا تاکنون ۹۱ میلیون بازدیدکننده داشته که ۱۳ میلیون آن مربوط به سه ماه اخیر بوده است که این سایت در رقابت با رسانههای دیجیتال در بخش خود، مقام نخست را کسب کرد.

وی یادآور شد: فعالیتهای تبلیغی در فضای مجازی به ۱۱ زبان انجام میشود و ۶۹۴ هزار نفر در پیامرسانهای مجازی بخش ما را دنبال میکنند.

وی ابراز کرد: سامانه اشتراکگذاری محتوای تبلیغی بهزودی راهاندازی خواهد شد و کل نیروهای مذهبی کشور هر تولیدی که داشته باشند، میتوانند در سایت بارگذاری کنند.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزههای علمیه اضافه کرد: ۴۸ هزار جلسه سخنرانی مجازی، بیشاز ۳ هزار مطلب آمادهشده درباره شناسایی و پاسخگویی به شبهات انتقادی درباره کرونا، ۱۷ هزار هیئت مجازی و ۳۷ هزار جزءخوانی قرآن از دیگر فعالیتهاست.

حجتالاسلام والمسلمین نبوی با ذکر این مطلب که قبلاز کرونا ۲ هزار و ۴۵۰ مبلغ در فضای مجازی فعالیت میکردند و امروز قریب به سه هزار و ۳۰۰ مبلغ در این فضا فعال هستند و بیان کرد: مدیران استانها در بحث فضای مجازی ورود جدی داشته باشند؛ چراکه امروز جنگ حقیقی در این فضا وجود دارد.

 

 مدیران مدارس طلاب را به سمت قرآن و روایت متوجه کنند

حجتالاسلام والمسلمین حمید ملکی نیز در دومین روز این اجلاسیه، اظهار داشت: اداره مشاوره خانواده، ۵۳ مشاور آقا و خانم را به سامانه ۴۰۳۰ و ۲۸ مشاور آقا و خانم را به دیگر سامانه جهادی معرفی کرد.

وی با بیان اینکه راهاندازی مشاوره تلفنی در بستر پیامرسانهای داخلی، فعالیت در زمینههای خانواده و تربیت فرزند و راهاندازی کانالهای مشاوره بخشی از فعالیتهای اداره مشاوره معاونت تهذیب بوده است، به ارائه مشاوره قبل از ازدواج به 1000 طلبه مجرد اشاره کرد و افزود: درس اخلاق آنلاین هم وجود داشته و دروس اخلاق بزرگان حوزه هم در سایت حوزه بارگذاری شده است.

معاون تهذیب حوزههای علمیه با تأکید بر اینکه برای حل مسئله فضای مجازی مدیران و شورای تهذیب مدارس باید آموزشهای لازم را ببینند، مطرح کرد: مسائل تربیتی در مدارس باید توسط شورایی بررسی شود؛ چراکه یک مدیر بهتنهایی نمیتواند کاری در این زمینه بکند.

 

 تولید ۲۳ هزار خبر مکتوب و غیر مکتوب از سوی رسانه حوزه در ایام کرونا

مسئول مرکز ارتباطات و بینالملل حوزههای علمیه هم در دومین روز این اجلاسیه با اشاره به ارتباط مدیر حوزههای علمیه با رهبران ادیان، علما و شخصیتهای دینی در سراسر جهان، اظهار داشت: مجموعا ۵۴۰ نامه از سوی آیتالله اعرافی به شخصیتهای مختلف در جهان ارسال شده که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حتی در نهادهای بینالمللی نظام چنین مکاتبهای به این گستردگی و منطق وجود نداشته است.

حجتالاسلام والمسلمین حسینی کوهساری با بیان اینکه در همایش دو روزه قدس شریف از ۳۰ شخصیت بینالمللی استفاده شد که بخشهایی از آن از شبکههای بینالمللی بازتاب داده شد، تصریح کرد: از زمانی که ویروس منحوس کرونا در کشور شیوع پیدا کرد، رسانه حوزه بهصورت شبانهروزی به فعالیت پرداخت و تاکنون مجموعا ۲۳ هزار تولید مکتوب و غیرمکتوب، داشته که در رسانههای حوزه منتشر شده و 2هزارو۳۰۰ خبر تولیدی خبرگزاری حوزه از دیگر رسانهها منتشر شده است.

وی با اشاره به اینکه کار رسانهای وسیعی در بخش شبههشناسی آغاز شده است، ابراز کرد: در استانها هم فعالیتهای رسانهای دنبال میشود؛ اما پراکندگیهایی وجود دارد. خواهش من این است که مدیران استانی رابط رسانهای جهادی را انتخاب کنند تا در رخدادهای خبری از ظرفیت آنها استفاده شود.

 

 ارائه نظرات مدیران استانها

▪ آیتالله عبدالمجید بنابی مدیر حوزه علمیه بناب نیز در این اجلاسیه با اعلام اینکه از همان ابتدا که اعلام شد، برای آموزش از فضای مجازی استفاده شود، ما برای این کار اقدام کردیم، اظهار داشت: سمپاشی و گندزدایی از مساجد، معابر و اماکن عمومی و محلات توسط طلاب، دادن امیدواری و روحیه به مردم، شرکت در طرح مواسات مؤمنانه و توزیع حدود ۱۰ هزار پرس غذا و بستههای معیشتی و کارت هدیه میان نیازمندان، از فعالیتهای انجام شده حوزه استان در این ایام بوده است.

▪ مدیر حوزه علمیه استان تهران هم در این اجلاسیه با بیان اینکه در مقابله با کرونا 2 هزار نفر از طلاب استان و ۷۰ مدرسه علمیه بهصورت پشتیبان فعالیت میکردند، اظهار داشت: ۱۲۰ نفر از طلاب برای تغسیل و تدفین بهصورت مداوم در بهشت زهرا حضور داشتند.

حجتالاسلام والمسلمین رحیمیصادق با بیان اینکه فقط توسط طلاب و مدارس علمیه تهران قریب به ۱۶ هزار بسته حمایتی تهیه و توزیع شد، تأکید کرد: در بحث آموزش در فضای مجازی گروههای هدف شناسایی شدند و در دروس از ۷۴ واحد آموزشی، ۷۰ واحد آموزشی ما درپیامرسان ایتا و... فعالیتهای حوزوی خود را علاوه بر دروس، مباحث تهذیبی، بصیرتی و غیره دنبال کردند.

وی ادامه داد: ۹۴ درصد مدارس ما در آموزش مجازی حضور یافتند، بیشاز ۹۰ درصد مدارس علمیه در حال برگزاری کلاسهای رفع اشکال بهصورت حضوری هستند.

▪ مدیر حوزه علمیه استان بوشهر نیز در این نشست با اشاره به اینکه از روز دهم اسفند تا ۱۳ خرداد، دروس حوزه استان در فضای مجازی برگزار شد و حدنصاب دروس از سالهای گذشته هم بالاتر رفت، گفت: ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر از طلاب در گروههای جهادی فعالیت میکردند. ۲۰۰ هزار ماسک، ۶ هزار گان و ۶۰۰ هزار دستکش در کارگاههای حوزوی تولید شد که مجموع اعتبار آنها یک میلیارد و ۸۰۰ هزار تومان بود.

حجتالاسلام والمسلمین رضا خدری با بیان اینکه قریب به ۵۰ میلیون تومان توسط طلاب جمعآوری و ۲۰هزار پرس غذای گرم توسط آنها توزیع شد، عنوان کرد: ۱۰۰ منبر مجازی، ۵۰ کلیپ مجازی برای کودکان و نوجوانان و استفاده از ظرفیت صداوسیما با ۳۰ برنامه و... از برنامههای انجام شده بود.

▪ مدیر حوزه علمیه استان سیستان و بلوچستان نیز در این اجلاسیه با اشاره به حمایتهای انجامشده از طلاب، بیان کرد: ۵۱۰ بسته معیشتی در عید فطر توزیع شد. به یک تعداد ۲۰۰ نفری نیز در حد توان کمک کردیم و به طلاب نیازمند نفری ۴۰۰ هزار تومان کمک شد.

حجتالاسلام والمسلمین عزیزی تأکید کرد: بنای ما در پذیرش بر گزینش بوده و تا به امروز ۱۰۰ نفر بهطور کامل پذیرش شدهاند و پذیرش ۶۰ نفر هم در آینده انجام خواهد شد؛ علیرغم وجود کرونا کاهشی در پذیرش وجود نداشته است و چهبسا تعداد آنها با افزایش هم همراه بوده است.

▪ حجتالاسلام والمسلمین احمدی مدیر حوزه علمیه استان چهارمحال بختیاری نیز در این اجلاسیه با اشاره به فعالیتهای جهادی ۱۰۰ طلبه در ایام کرونا در حوزه استان، افزود: حضور در بیمارستانها، کمک به بیماران و نیازمندان، سمپاشی معابر، فعالیتهای فرهنگی در فضای مجازی، حفظ قرآن توسط طلاب، انجام سرود خیابانی، تولید ۱۴۰ هزار عدد ماسک، حضور در آرامستانها، توزیع حدود هزار و ۲۰۰ بسته معیشتی و ۴۰ هزار پرس غذا از طرف نمایندگی ولیفقیه و... از جمله فعالیتهای حوزه علمیه چهارمحال بختیاری و طلاب جهادی در این ایام بوده است.

▪ مدیر حوزه علمیه کاشان هم در این اجلاسیه با اشاره به فعالیتهای جهادی طلاب در کاشان، گفت: در ضدعفونی کردن، توزیع بستههای معیشتی و بهداشتی به ارزش 800میلیون تومان، آموزش درباره کرونا و تغسیل و تدفین طلاب ما بسیار فعال بودند که ۴۱ طلبه آقا و خانم درگیر این بخش بودند.

حجتالاسلام والمسلمین فرجی ادامه داد: ما امروز ۳۵ گروه را با حدود ۳۰ هزار مخاطب در فضای مجازی وارد کردهایم؛ همچنین تا امروز ۳۱ نفر در پذیرش ورودی حوزه ثبتنام کردهاند.

▪ مدیر حوزه علمیه استان فارس نیز در این اجلاسیه با تشریح فعالیتهای حوزه علمیه استان فارس، اظهار داشت:

۵۰۵ طلبه در ایام کرونا به فعالیت جهادی در استان فارس پرداختند و از ۲۰ فروردین تجهیز اموات در شیراز انجام شد؛ و از ۸۰۵ خانواده کرونایی سرکشی شد.

حجتالاسلام والمسلمین محمد استوارمیمندی با بیان اینکه در آموزش مجازی هم از پایه یک تا۱۰ آموزش غیرحضوری را از دهم اسفند انجام دادیم و ۱۰۰ درصد این مدارس در آموزش مجازی حضور یافتند، تأکید کرد: تاکنون ۱۶۰ نفر پذیرش نهایی داشتهایم و امسال صداوسیما، فضای مجازی و بنرهای سطح شهر بهصورت اطلاعیه پذیرشها عمل کردند.

▪ مدیر حوزه علمیه استان یزد نیز در این جلسه با بیان اینکه با آغاز شیوع کرونا، ستاد حوزوی بحران در استان یزد تشکیل شد و با دعوت از ادارهکل تبلیغات اسلامی، ادارهکل اوقاف و امور خیریه، بسیج طلاب، کمیته امداد امام خمینی قدس سره، هلال احمر و نهاد رهبری در دانشگاهها، ۱۴ جلسه در موضوعات مرتبط با این موضوع تشکیل شد، اظهار داشت: ۵۷۰ طلبه برادر و ۴۳۰ طلبه خواهر بهعنوان طلاب جهادگر در عرصه مقابله و مبارزه با ویروس کرونا در عرصههای مختلف مشغول به خدمترسانی بودند.

حجتالاسلام والمسلمین محمد شمس با اشاره به کمیتههای مختلف در ستاد حوزوی بحران، به تشریح برخی از فعالیتهای آنها پرداخت و گفت: ۲۵ طلبه در کمیته بیمارستان بهعنوان همیار بیماران کرونایی و ۱۰ نفر از مشاوران حوزه علمیه استان یزد، با حضور در بیمارستانها، به بیماران و بستگان درجه یک آنها، پرستاران و کادر درمان بیشاز ۱۰۰ ساعت مشاوره دادند.

وی تهیه و تولید ۱۰ کلیپ مشاورهای و پخش در فضای مجازی جهت روحیهدهی به مردم، 50هزار محلول ضدعفونی، تهیه یک میلیون ماسک، تقسیم هزار بسته سلامت بین مردم، نصب ۵۵۰ بنر در نانواییهای استان، تهیه ۱۰ دستگاه تبسنج و ایجاد ایستگاههای غربالگری در سطح شهر و تهیه ۳۰۰۰ شیلد توسط طلاب را، از دیگر فعالیتهای حوزه علمیه استان یزد در ایام کرونا برشمرد.

▪ مدیر حوزه علمیه قزوین هم در این اجلاسیه با بیان اینکه استان قزوین در مقابله با ویروس کرونا به تأسیس قرارگاه جهادی شهدای روحانیت قزوین پرداخت، اظهار داشت: تولیدات اقلام بهداشتی در حوزه قزوین در سطح وسیع انجام شد و بیشاز ۱۰ هزار بسته بهداشتی و ۳۰ هزار ماسک در سطح استان تولید شد.

حجتالاسلام والمسلمین سبحانینیا با اشاره به آمادهسازی مستند زلال خدمت1و 2، ابراز کرد: تا دیروز عصر حدود ۶۴ نفر ثبتنامی جدید داشتهایم که نسبت به سال گذشته کاهش50% داشته است؛ البته روند ثبتنام ادامه دارد و برای این منظور تبلیغات در حال انجام است.

▪ حجتالاسلام والمسلمین ابوترابی مدیر حوزه علمیه مازندران نیز در این اجلاسیه با اشاره به اینکه در ایام کرونا قریب به ۱۱۴ نفر از فعالان جهادی در مازندران طلاب بودند، اظهار داشت: ۳۰۰ میلیون تومان بسته معیشتی و ۶۸۰ بسته بهداشتی در این مدت توزیع شد؛ همچنین تولید محتوا توسط گروه مشاوره، تبلیغ و تهذیب حوزه مازندران انجام گردید و همچنین ۴۵ نفر مشاوره انجام شد و حدود ۱۳ نفر در گروه مشاوره ساماندهی شدند.

مدیر حوزه علمیه مازندران در ادامه با اشاره به پذیرش حوزههای علمیه، یادآور شد: تا دو روز گذشته ۷۴ نفر برای ورود به ۲۴ مدرسه مازندران ثبتنام کردهاند. برای این منظور کمیته پذیرش تشکیل شده و اقدامات لازم برای رفع مشکلات ساختاری مدارس انجام شده است.

▪ مدیر حوزه علمیه کرمان هم در این اجلاسیه با اشاره به اینکه شورای استانی نهادهای استانی از نیمه اسفندماه ۱۰ جلسه برگزار کرد که ۶ جلسه آن به مدیریت بحران کرونا و سیل جنوب اختصاص یافت، گفت: از ۹۰ متوفی فقط یک نفر بدون مناسبات شرعی تدفین شد و سایرین با همت طلاب با رعایت اصول شرعی دفن شدند.

حجتالاسلام والمسلمین اللهوردی تصریح کرد: تاکنون دو نوبت بستههای معیشتی توزیع و به حساب طلاب متأهل مشغول به تحصیل هم مبالغی واریز شد؛ همچنین ۴۶۰ نفر و ۸۰۰ نفر بهطور جداگانه مورد حمایت قرار گرفتند.

▪ حجتالاسلام والمسلمین خوئینی مدیر حوزه علمیه استان البرز هم در این اجلاسیه با بیان اینکه شناسایی ممتازان آموزشی استان انجام شده و برای ۹۰ نفر از آنها برنامه یک روزه طراحی شد، اظهار داشت: بیش از ۳ هزار بسته با ارزش میانگین ۳۰۰ هزار تومان بههمت طلاب این استان تهیه و توزیع شد.

▪ حجتالاسلام والمسلمین مطهری مدیر حوزه علمیه آذربایجان شرقی نیز در این اجلاسیه با بیان اینکه مبلغ ۴ میلیارد تومان از طریق حوزه آذربایجان شرقی بین نیازمندان توزیع شد، اظهار داشت: تمام دروس ما در سطوح مختلف بهطور مجازی برگزار شده و طلابی که گوشی همراه نداشتند، سیدیهای آموزشی را تهیه کرده و از آنها استفاده میکردند.

▪ حجتالاسلام والمسلمین موسوی مدیر حوزه علمیه کهگیلویه و بویراحمد نیز در این اجلاسیه با بیان اینکه حدود ۲۰۰ نفر در سامانه گروههای جهادی ثبتنام کردهاند و بناست که هلال احمر مهارتهای لازم برای امدادرسانی را به آنها آموزش دهد، گفت: ۳۴۲ بسته معیشتی و حدود ۱۰ رأس گوسفند ذبح و در بین نیازمندان تقسیم شد؛ نیز ۱۸۰ کارت هدیه نیز در بین نیازمندان تقسیم شد.

مدیر حوزه علمیه کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به این گروههای جهادی ۱۴ منزل ساخته و به نیازمندان تحویل دادند، ادامه داد: مشکل پژوهش و عدم بودجه برای آن همچنان باقی است و ما به ۳۰ استاد در پایههای درسی مختلف نیاز داریم.

▪ حجتالاسلام والمسلمین حسین عباسی مدیر حوزه علمیه بابل هم در این اجلاسیه با اشاره به اینکه ما از ۱۴ اسفند برنامههای امدادرسانی به بیماران و آسیبدیدگان را آغاز و ۴ کمیته برای امدادرسانیهای مراکز حوزوی تشکیل دادیم، گفت: ۵۰ نفر بهصورت شیفت به بیمارستان اعزام شدند و حدود ۱۱۴ نفر شیفت در گروههای بانوان برای تولید ماسک و گان حضور داشتند.

 وی خاطرنشان کرد: در فضای مجازی ۷ هزار و ۷۸۶ عدد فایل در سامانه بارگذاری شد که بحث ۱۴۴ استاد در این قالب وجود داشته است.

▪ حجتالاسلام نادر حقیقی مدیر حوزه علمیه استان هرمزگان هم در این اجلاسیه با بیان اینکه مهمترین بخشی که دغدغه جدی ما در شیوع بیماری کرونا بود، تغسیل و تدفین اموات بود، اظهار کرد: در بخش ضدعفونی کردن معابر، ۳۰۰ طلبه در استان هرمزگان به فعالیت پرداختند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مأموریتهای اصلی مدارس ما تهیه بستههای معیشتی برای طلاب بود که دو دوره بسته معیشتی برای طلاب نیازمند تهیه شد؛ در مراحل مختلف هم تهیه کارتهایی با اعتبار ۲۰۰ هزار تومان در دستور کار قرار گرفت.

مدیر حوزه علمیه هرمزگان با اشاره به اینکه حدود ۱۰۲ نفر تاکنون بهصورت سیستمی و حدود ۲۰۰ نفر نیز بهصورت دستی در حوزه استان هرمزگان ثبتنام کردهاند، اضافه کرد: یکی از نیازهای ما در استان تجهیزات است و اگر امکانات ویدیوکنفرانس فراهم میشد، بسیاری از برنامهها بهصورت گستردهتر دنبال میشد.

▪ حجتالاسلام والمسلمین صفدر محمدی مدیر حوزه علمیه آذربایجان غربی نیز در این اجلاسیه با بیان اینکه از ۱۰ فروردین و بعد از گسترش کرونا بهطور رسمی با ایجاد مکان خاصی برای تغسیل و تدفین، این کار رقم خورد، افزود: بیشاز ۱۰ هزار بسته غذایی و بهداشتی و بیشاز ۷۰۰ میلیون تومان به شکل نقدی و بسته غذایی اختصاصا برای طلاب نیازمند توزیع و ۴۵۰ میلیون وام نیز برای این عزیزان در نظر گرفته شد؛ همچنین بیشاز ۶۰ میلیون وام هم برای طلاب مقیم قم توزیع شد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۴۰۰ نفر از طلاب ما از خدمات مشاورهای بهرهمند شدند، اضافه کرد: حدود ۱۰۰ نفر تا به امروز در سامانه جهت ورود به حوزه ثبتنام کردهاند و هنوز هم مراجعات ادامه دارد.


خروج