*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار افق, اخبار افق شماره خبر: ٤١٢٠٣٦ ١٥:٠٥ - 1398/12/11   حجت‌الاسلام والمسلمین خسروشاهی دارفانی را وداع گفت ارسال به دوست نسخه چاپي


حجت‌الاسلام والمسلمین خسروشاهی دارفانی را وداع گفت

حجت‌الاسلام والمسلمین خسروشاهی دارفانی را وداع گفت


حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی از چهره‌های برجسته حوزه علمیه قم، پس‌از سال‌ها ترویج مکتب اهل‌بیت‌ علیهم السلام و پاسداری از اندیشه و فرهنگ اسلامی، در بیمارستان مسیح دانشوری تهران درگذشت...به گزارش ایرنا، حجتالاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی که از چند روز قبل در قم گرفتار بیماری کرونا شده بود، چهارشنبه 7اسفند به بیمارستان منتقل و پس از تأیید تست کرونا بستری شد اما به دلیل کهولت سن، صبح پنجشنبه 8اسفند در بیمارستان مسیح دانشوری تهران دارفانی را وداع گفت.

حجتالاسلام والمسلمین خسروشاهی، در سال ۱۳۱۷ شمسی در تبریز، در خانوادهای مذهبی به دنیا آمد. تألیفات و آثار وی به زبان فارسی و عربی (علاوه بر صدها مقاله در نشریات اسلامی ایران و جهان اسلام) منتشر شده است. آثار وی که بالغ بر هشتاد جلد میشود، بیش از چهل جلد آنها تاکنون بارها در داخل و خارج کشور چاپ شده است. علاوه بر تألیفات و ترجمهها، ۱۲۰ جلد کتاب دیگر نیز با تحقیق، توضیح و یا مقدمه و اشراف ایشان در ایران، ایتالیا و مصر چاپ و منتشر شده است.

وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نخست به مدت دو سال نماینده حضرت امام در وزارت ارشاد بود. آنگاه به سفارت ایران در واتیکان انتخاب شد و مدت پنج سال در خارج از کشور به فعالیت پرداخت. تأسیس مرکز «فرهنگی اسلامی اروپا» در رم و تاسیس ماهنامهای به زبان انگلیسی «انکوائری» و هفتهنامهای به عربی «العالم» در لندن- با همکاری وزارت ارشاد اسلامی- از آثار این دوران است. در ایتالیا، علاوه بر چاپ و نشر ترجمه قرآن مجید و نهجالبلاغه به زبان ایتالیایی و نشر ماهنامهای به نام جهان نو- به زبان ایتالیایی- جمعا در مدت پنج سال ۱۶۲ نوع کتاب و نشریه به زبانهای فارسی، عربی، انگلیسی، ایتالیایی و فرانسوی، منتشر نموده که در سراسر جهان توزیع شده است. وی مدت سه سال هم رئیس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در مصر بود و در سال ۱۳۸۲ به ایران مراجعت نمود و در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی به تحقیق و بررسی پرداخت.

حجتالاسلام والمسلمین خسروشاهی در مدت اقامت سهساله در قاهره علاوه بر حضور بر محافل علمی- سیاسی، سخنرانی و مصاحبه تلویزیونی و مطبوعاتی و دهها بار ملاقات با شیخ الازهر و مقامات علمی- سیاسی مصر، بالغ بر پنجاه جلد کتاب و نشریه، درباره ایران، تشیع و اهلبیت علیهم السلام با همکاری و مساعدت ایشان در مصر منتشر گردید که این خود خدمت بزرگی در راستای وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی است.

وی علاوه بر زبان ترکی آذری و استامبولی، فارسی و عربی، با زبان انگلیسی و ایتالیایی هم آشنایی دارد. پساز مراجعه به ایران از واتیکان، ضمن ادامه اشتغال در وزارت امور خارجه به عنوان مشاور وزیر، در دانشگاههای تهران، از جمله دانشکده حقوق، دانشکده روابط بینالملل و... ، به تدریس پرداخت.


خروج