*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤٠٧٦١٤ ١٢:١٤ - 1398/03/29   رفاقت / آیت‌الله حق‌شناس تهرانیدرس اخلاق شماره 594 ارسال به دوست نسخه چاپي


رفاقت / آیت‌الله حق‌شناس تهرانیدرس اخلاق شماره 594

رفاقت / آیت‌الله حق‌شناس تهرانی


انسان به سه چیز محتاج است و یکی از آن‌ها به منزله غذاست که اگر به انسان نرسد می‌میرد و آن رفیق است. اگر ما می‌دانستیم که رفیق خوب چه ارزشی دارد ولو در تاریکی‌ها و ظلمات...

بهدنبالش میگشتیم که امام صادق علیه السام در ضمن روایتی میفرماید: «واطلب مواخاة الاتقیاء و لو فی ظلمات الارض». (بحارالانوار/71/282)

یک دوستی طلب کن که اهل تقوا باشد که رفیق خوب بسیار ارزشمند است. اگر من بخواهم راه کمال را سیر بکنم، اول باید یک رفیق خوب داشته باشم که گفتهاند: «الرفیق ثم الطریق». این رفیق، مانند غذا برای انسان لازم است و بعد هم یک استاد بیدار. بعد از رفیق، انسان یک استاد هم میخواهد. در بحارالانوار/75/159 منقول است که «هلک من لیس له حکیم یرشده؛ آن کسی که دانشمندی ندارد که او را راهنمایی بکند، هلاک شده است.»


 ملاک همنشین و رفیق

حواریون به حضرت عیسی علیه السام عرض کردند که یا روحالله! با چه کسی همنشینی کنیم؟ حضرت عیسی علیه السام فرمودند: «من یذکرکم الله رؤیته و یزید فی علمکم منطقه؛ با کسی باید همنشین بود که وقتی او را میبینید، به یاد خدا میافتید و وقتی سخن میگوید، بر علم شما افزوده میگردد.» از خصوصیت دیگر همنشین خوب این است که وقتی میخواهد صحبت بکند، اول فکر میکند و بعد صحبت میکند که حضرت امیرالمؤمنین علیه السام در نهجالبلاغه میفرماید: «لسان العاقل وراء قلبه»؛ کسی که خیلی متین و با ادب حرف میزند و با افراد جامعه خیلی خوش برخورد است.

حضرت عیسی علیه السام همچنین فرمودند: «یرغبکم فی الآخرة عمله»؛ (کافی/1/39) کسی که عملش شما را به آخرت تشویق کند. نمازهایش را اول وقت میخواند و شما را نصیحت میکند.

به هر حال دو دسته رفیق را رها نکن؛ یکی «جلیس تستفید منه فالزمه»؛ رفیقی که از او استفاده میبرید را رها نکنید. امیرالمؤمنین علی علیه السام فرمودند: هر کس به من یک کلمه یاد بدهد، من بنده او میشوم. دسته دیگر «و جلیس تفیده فاکرمه»؛ یعنی رفیقی هست که از شما استفاده میکند، او را هم اکرام کنید.


 از چنین همنشینی فرار کن

اما از آن همنشینی که نه شما از او استفاده میبرید و نه او از شما استفاده میکند، فرار کنید! چرا؟ برای اینکه هیچ خاصیتی بر وجود چنین کسی مترتب نیست؛ نه فایده میدهد و نه فایده میگیرد. «وجلیس لا تفیده و لا تستفیده منه فاهرب عنه»؛ (بحارالانوار/1/203) این شعر از رهبر کبیر انقلاب آیتالله خمینی است که:

در حلقه درویش ندیدم صفایی

 در صومعه از او نشنیدم ندایی

منقول است که نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم وقتی از مجلس بلند میشدند، استغفار میکردند و میفرمودند: «انّه لیغان علی قلبی»؛ (مستدرک/ج5) یعنی در اثر برخورد ایشان با افراد نااهل، قلبشان در حجاب میرفت.


 پروردگار همنشین اهل ذکر است

در اقبال الاعمال بنطاووس آمده که «طوبی للذاکرین طوبی للطائعین یقول الله تعالی أنا جلیس من جالسنی و مطیع لمن اطاعنی»؛ یعنی هر کس متذکر پروردگار باشد، پروردگار همنشین اوست. ارزش انسان را ببینید که به جایی میرسد که یک موجودی که لایتناهی است، میگوید من مطیع کسی هستم که مرا یاد کند و از من اطاعت نماید.


 از ثمرات رفت و آمد به مسجد، رفیق عاقل و بینا

پروردگار به کسانی که به مساجد رفت و آمد میکنند، هشت چیز مرحمت میکند و یکی از این هشت چیز، رفیق عاقل و متدینی است که همیشه جویای احوال معنوی شماست. چنین رفیقی عیوب انسان را تذکر میدهد. بعد از شناخت پروردگار و انبیا، مطلبی بالاتر از طلب کردن چنین رفیقی نیست. حتماً باید از خدا بخواهید که یک چنین رفیق عاقل متدینی به شما عنایت کند.

یک طوری نشود که همنشین کسانی شویم که از خدا جدا شدهاند. رفقا! این هم دعا لازم دارد که پروردگارا! مرا موفق کن که با اهل خیر و با مؤمنین باشم.


تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج