*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخلاق در حوزه, اخلاق در حوزه شماره خبر: ٤٠٦١٧٢ ١١:٤٧ - 1397/12/22   ناظران اعمال انسان / آیت‌الله مجتبی تهرانی رحمه الله علیهدرس اخلاق شماره 584 ارسال به دوست نسخه چاپي


ناظران اعمال انسان / آیت‌الله مجتبی تهرانی رحمه الله علیهدرس اخلاق شماره 584

ناظران اعمال انسان / آیت‌الله مجتبی تهرانی رحمه الله علیه


این‌که گفته می‌شود اگر یک عمل زشتی در برابر غیر انجام شود، بی‌حیایی است، این «غیر» یک وقت انسان‌هایی مثل خود شخص فاعل است که مقابل او فعل قبیح انجام می‌شود. صورت دیگر آن است که «غیر» مشهود ظاهری نیست؛ یعنی اعمال ما در مرای و منظر کسی است که ما او را با چشم ظاهری نمی‌بینیم. کسانی که به مبدأ و معاد و وحی الهی معتقد هستند و ادعای تدین و ایمان می‌کنند، باید به این ناظران هم توجه کرده و از آن‌ها حیا کنند.


 حیا از اولیا خدا

حیا از اولیا الهی که ما در معارفمان داریم، هم ریشه در آیات قرآن دارد و هم در روایات ما آمده است.

خداوند در قرآن میفرماید: «و قل اعملوا فسیری الله عملکم و رسوله و المؤمنون»؛ یعنی بروید و هر کاری میخواهید را انجام دهید، اما این را بدانید که هم خدا و هم پیغمبر و هم مؤمنین اعمال شما را میبینند. در تفسیر صافی آمد که علیبن ابراهیم نقل میکند که مراد از مؤمنین ائمه معصومین علیهم السلام هستند.

آیه میفرماید که خدا، پیغمبر و ائمه صلواتاللهعلیهم عمل شما را میبینند، نه اینکه برای آنها گزارش میکنند و این خیلی مسئله مهمی است و در خودسازی و مراقبت از نفس میتواند به انسان کمک کند. روایتی را سماعة از امام صادق علیه السلام نقل میکند که حضرت فرمود: «ما لکم تسوءون رسول الله؟!» یعنی روزی حضرت در خطاب به یک جمعی فرمود: چرا شما پیغمبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم را ناراحت میکنید؟ یکی از میان جمع بلند شد و عرض کرد: «کیف نسوؤه؟» یعنی چطوری ما حضرت را اذیت میکنیم؟ به تعبیری حضرت رسول صلی الله علیه و اله و سلم که در میان ما نیست تا ما او را ناراحت و اذیت کنیم؟ حضرت فرمود: «أما تعلمون أنّ اعمالکم تعرض علیه؟ فإذا رأی فیها معصیة ساءه ذلک»؛ یعنی آیا شما نمیدانید که کارهای شبانهروزیتان بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم عرضه و نمایان میشود. وقتی او میبیند که شما معصیت کردهاید، ناراحت میشود. «فلاتسوءوا رسول الله و سرّوه» (کافی/ج1/ص219)

در روایات دیگری نیز این خصوصیت به امامان معصوم علیه السلام که مؤمنین حقیقیاند، نسبت داده شده است و آنها هم از اعمال و حتی نیات ما آگاهی و اطلاع دارند. بنابراین پیامبر اکرم و ائمه علیهم السلام ما را در بعد گفتاری و رفتاری میبینند و کسی نمیتواند این نکته را انکار کند.


 پیامبر آزاری و توقع دستگیری

بعضی می‌‌گویند که چرا امامان جواب ما را نمیدهند؟ چرا توسلات ما اثر نمیکند؟ باید به آنها گفت که با این حرف زدن و با این کارها، چه توقعی از آنان داری؟ آن موقع که داری دروغ میگویی، قبل از آنکه مستمع، حرف تو را بشنود او میشنود! این روابط نامشروع و بیحجابیها و بیعفتیها را آن بزرگواران از پیغمبر گرفته تا امام زمان علیهم السلام دارند میبینند!! آنها خیلی بزرگ و آقا هستند. تو که از خودت حیاء نمیکنی، از مردم حیا نمیکنی، حداقل از آنها حیا کن. خیال کردی که کارهایت از آنها پنهان است؟ فرض کن که سر مردم کلاه گذاشتی، سر آقایان را که نمیتوانی کلاه بگذاری.

شما که از آن بزرگواران گله دارید، بروید در یک خلوتی و فکر کنید تا بفهمید که گره کار کجاست؟


تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج